Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 4-1 της Λαμίας στην Αρκαδία, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική της Super League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21’ με τον Σουάρεθ, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 36’ με τον Ασίγκμπα. Οι Αρκάδες έφτασαν στη νίκη με τα τέρματα του Μπαράλες στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και του Τασουλή στο 51’ και στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η Λαμία αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 68’ λόγω αποβολής του Δημούτσου.

Το σκορ άνοιξε στο 21ο λεπτό για τους γηπεδούχους, όταν από εκτέλεση του κόρνερ του Ριέρα ο Σουάρεθ βρήκε την μπάλα με το... μπούτι, εκείνη πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα. Η Λαμία ισοφάρισε στο 35΄, με τον Τασουλή να κρατά την μπάλα στην περιοχή, τον Ασίγκμπα να του την αποσπά και αποφεύγοντας τον Παπαδόπουλο να «γράφει» το 1-1. Στο 38΄ ακυρώθηκε γκολ που πέτυχε ο Μουνάφο με σουτ έξω από την περιοχή, καθώς μετά τη χρήση του VAR ο διαιτητής Τάσης αποφάνθηκε ότι ο Μπαράλες μετείχε στη φάση, περιορίζοντας το οπτικό πεδίο του Κατσίκα.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι δεν κατόρθωσαν να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλοι, αφού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και ύστερα από φάουλ του Ριέρα ο Μπαράλες, που αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου στον αέρα για την άμυνα της Λαμίας, σκόραρε το 2-1 με έξοχη γυριστή κεφαλιά.

Το 3-1 σημείωσε ο Τασουλής με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, ενώ στο 68΄ ο Ρόμανιτς έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου. Η Λαμία έχασε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι και ο Αστέρας έδωσε εύρος στη νίκη του στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Τασουλή να σκοράρει για δεύτερη φορά, με το κεφάλι τώρα, αφού προηγουμένως η μπάλα στη «βολίδα» του Μουνάφο είχε τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι.

Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 4-1

Γκολ: 21' Σουάρεθ (Αστέρας Τρίπολης), 36' Ασίγκμπα (Λαμία), 45'+2 Μπαράλες (Αστέρας Τρίπολης), 51' Τασουλής (Αστέρας Τρίπολης), 90' +2 Τασουλής (Αστέρας Τρίπολης)

Κίτρινες κάρτες: Τασουλής, Βλάχος, Καπίγια, Μπαράλες - Ρόμανιτς, Δημούτσος, Ράμος

Κόκκινες κάρτες: 68' Δημούτσος

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Βλάχος (82' Κώτσιρας), Σουάρεθ, Τασουλής, Μουνάφο, Βαλιέντε, Καπίγια, Ριέρα (75' Σίτο), Μπ. Φερνάντεθ (75' Ιγκλέσιας), Μ. Φερνάντεθ, Μπαράλες.

Λαμία: Κατσίκας, Βύντρα, Ασίγκμπα, Πλιάτσικας, Βασιλόγιαννης, Μπεχαράνο (88' Ράμος), Δημούτσος, Βάντερσον, Τιρόνε (62' Μπουλούλης), Τουράμ, Ρόμανιτς (74' Σάλιακας).