Η Λίβερπουλ πέτυχε έναν τεράστιο άθλο απέναντι στην Μπαρτσελόνα και έγραψε ιστορία με την εντυπωσιακή της νίκη 4-0 απέναντι στους μπλαουγκράνα.

Οι κόκκινοι έκαναν μια τεράστια ανατροπή (είχαν ηττηθεί με 3-0 στον πρώτο αγώνα) και πήραν την πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, δημιουργώντας ένα έπος που θα αποτελεί σημείο αναφοράς στην ιστορία του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Η «αρμάδα» του μεγάλου λιμανιού της Αγγλίας αγωνίστηκε χωρίς Σαλάχ και Φιρμίνο αλλά κατάφερε αυτό που φάνταζε «ακατόρθωτο» πριν από την έναρξη του αγώνα. Κατάφερε να διαλύσει την Μπαρτσελόνα του Λιονέλ Μέσι και να πάρει μια πανάξια πρόκριση στον τελικό της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Εκεί που θ’ αντιμετωπίσει τον Άγιαξ ή την Τότεναμ που κοντράρονται το βράδυ της Τετάρτης στο Άμστερνταμ.

Μάλλον τα λόγια είναι «φτωχά» για να περιγράψει κάποιος αυτό που έκανε η αγγλική ομάδα στο Άνφιλντ. Είναι βέβαιο πως η βραδιά θα μείνει στην ιστορία ως σημείο αναφοράς για τις ομάδες που θα κυνηγούν ανατροπές στα χρόνια που θ’ ακολουθήσουν. Και δεν χωρά αμφιβολία πως η Λίβερπουλ έκανε ότι ήθελε την Μπαρτσελόνα, με τους Καταλανούς να τα έχουν χαμένα.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους ήταν ο Οριγκί και ο Βαϊνάλντουμ, καθώς πέτυχαν από δύο γκολ, χαρίζοντας στην ομάδα τους μια πρόκριση επικών διαστάσεων, με την Λίβερπουλ να στέλνει το… μήνυμα στους μπλαουγκράνα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Οι κόκκινοι κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς στο σκορ με γκολ του Οριγκί στο έβδομο λεπτό κι αυτό το γκολ έδωσε την ώθηση που έψαχναν οι παίκτες του Κλοπ. Και μπορεί το πρώτο ημίχρονο να τελείωσε με το σκορ στα επίπεδα του 1-0, στο δεύτερο μέρος όμως δύο γκολ του Βαϊνάλντουμ (ο οποίος είχε μπει αλλαγή στο 46′) έβαλαν… φωτιά στο Άνφιλντ.

Ο Ολλανδός έκανε το 2-0 στο 54′ με σουτ από την περιοχή και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0 με κεφαλιά που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τερ Στέγκεν. Η Λίβερπουλ κατάφερε να πετύχει και τέταρτο γκολ στο 79′, με σκόρερ και πάλι τον Οριγκί, σε εκτέλεση κόρνερ που οι κόκκινοι έπιασαν στον «ύπνο» την άμτνα της Μπαρτσελόνα.

Η αγγλική ομάδα πήρε τη νίκη με το εντυπωσιακό 4-0 κι έγραψε ιστορία κατακτώντας μια τεράστια πρόκριση στον τελικό της κορυφαίας διοργάνωσης.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αλισον, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Ρόμπερτσον (46′ Βαϊνάλντουμ), Χέντερσον, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Σακίρι (90′ Στάριτζ), Μανέ, Οριγκί (84′ Γκόμες)

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Λενγκλέ, Ζόρντι Αλμπα, Σέρζι Ρομπέρτο, Βιδάλ (75′ Αρτούρ), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (81′ Μάλκομ), Κουτίνιο (59′ Σεμέντο), Μέσι, Λουίς Σουάρες.