Μια... σχετικά εύκολη νίκη πήρε ο ατρόμητος στην έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα (2-0). Μόνο στο πρώτο μέρος ήταν ανταγωνιστικοί οι γηπεδούχοι, που πλέον “απειλούνται” από τον

ΟΦΗ. Εδραιωμένοι στην 4η θέση παραμένουν οι Περιστεριώτες, που πλέον βρίσκονται στο -1 από την ΑΕΚ (με παιχνίδι περισσότερο από την Ένωση). Κουλούρης και Ουάρντα τα γκολ.

Ο Ατρόμητος πέρασε με 2-0 από την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα, τον οποίο νίκησε για δεύτερη φορά στη φετινή Superleague (1-0 στο Περιστέρι) και μείωσε σε 1 βαθμό τη διαφορά από την τρίτη ΑΕΚ, που παίζει αύριο στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τον Ολυμπιακό.  Την ίδια στιγμή, ο “Άγιαξ της Ηπείρου” βρίσκεται οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη (13ος με 20 βαθμούς), μόλις 3 β. Πάνω από τον ΟΦΗ που την Κυριακή υποδέχεται τη Λαμία. Τα 15 γκολ έφτασαν εκτός έδρας οι Περιστεριώτες.

Το παιχνίδι…  Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε στο ματς χωρίς να έχει περιθώρια για βαθμολογική απώλεια. Στην πρώτη φάση όμως που δέχθηκε στα αντίπαλα καρέ, ο Ατρόμητος κατάφερε να κάνει το 0-1, εκμεταλλευόμενος μια “στημένη” φάση. Ο Ούμπιδες εκτέλεσε έξυπνα ένα μακρινό φάουλ, η άμυνα των γηπεδούχων… κοιμήθηκε και ο Κουλούρης πετάχτηκε, πρόλαβε την έξοδο του Βελλίδη και με προβολή άνοιξε το σκορ. Αυτό ήταν το 15ο γκολ του πρώτου σκόρερ της Superleague!

Ο “Άγιαξ της Ηπείρου” αναγκάστηκε να βγει στην επίθεση και να ψάξει για το γκολ. Στο 21 ο Μέγερι έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Κάστρο, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ούγγρος πορτιέρε “νίκησε” -με τα πόδια- το σουτ του Μάνου. Στο 29′ όμως οι “Περιστεριώτες πλησίασαν σε ένα γκόμα γκολ. Ο Σάκιτς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα των γηπεδούχων , μετά από βολέ του Μέγερι, “σέρβιρε” στον Κουλούρη που από το πέναλτι σε κενή εστία σούταρε άουτ! Στη λήξη του πρώτου μέρους ο Μάνος είδε για μια ακόμα φορά τον Μέγερι να του στερεί το γκολ με τα πόδια (δεν μπόρεσε να πλασάρει εύστοχα από κλειστή γωνία).

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε στην κατοχή του την μπάλα στην επανάληψη, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Ο Ατρόμητος δεν είχε διάθεση να… πετάξει βαθμούς και στο 50′ “κλείδωσε” το “διπλό” με τον Ουάρντα να κάνει το 0-2 με ένα συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Τα πράγματα έγιναν έτσι πολύ απλά για τους Περιστεριώτες, που είχαν “φαρμακερές” αντεπιθέσεις. Στο 79′ ο Κουλούρης είδε το σουτ του να σταματά στην οριζόντια δοκό της εστίας του Βελλίδη, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ενσικουλου αστόχησε από καλό σημείο.