Ο Ατρόμητος στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Περιστερίου να δίνει ιδιαίτερη έμφαση στο αμυντικό σκέλος του παιχνιδιού,

σε μια προσπάθεια να περιορίσει τους Πολωνούς. Η Λέγκια προσπάθησε να πιέσει αλλά ο τρόπος που αμύνθηκαν οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου στο πρώτο μέρος ήταν υποδειγματικός. Θα πρέπει μάλιστα να σημειωθεί πως η αμυντική γραμμή του Ατρόμητου πήρε πολύ καλό βαθμό και ειδικά οι δύο στόπερ (Ρισβάνης και Γούτας) έκαναν και με το… παραπάνω την δουλειά τους. Ο Μάντσον έδωσε πολλές μάχες στον χώρο της μεσαίας γραμμή, με τον Βραζιλιάνο να κάνει εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Περιστερίου έψαξε σε δύο – τρεις περιπτώσεις την κόντρα χωρίς όμως να τα καταφέρει ν’ απειλήσει την εστία της πολωνικής ομάδας.

Το σημαντικό για την ομάδα του Περιστερίου είναι πως όλα δούλεψαν «ρολόι» σε ότι αφορά την αμυντική λειτουργία και οι παίκτες του Ατρόμητου περιόρισαν σε μεγάλο βαθμό την επιθετική δραστηριότητα των γηπεδούχων, κρατώντας το 0-0. Άντεξε στην μεγάλη πίεση ο Ατρόμητος Το δεύτερο ημίχρονο είχε μεγαλύτερες δυσκολίες για την ομάδα του Περιστερίου, καθώς η Λέγκια πίεσε στο μισό γήπεδο τον Ατρόμητο. Οι Πολωνοί προσπάθησαν να διασπάσουν την αμυντική γραμμή της ελληνικής ομάδας, με τους Περιστεριώτες πάντως να αντέχουν στο… σφυροκόπημα των παικτών της Λέγκια. Δύο δοκάρια από φάουλ οι Πολωνοί

Αυτό μάλιστα που πρέπει να σημειωθεί είναι ότι ο Ατρόμητος στάθηκε τυχερός σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα σε δύο εκτελέσεις φάουλ καθώς η μπάλα βρήκε το δοκάρι. Η πρώτη φορά στο 50’ με τον Νοβίκοβας και η δεύτερη στο 74’ με τον Καρλίτος ενώ στο 83’ ο Μέγιερι είπε «όχι» στους γηπεδούχους με εξαιρετική απόκρουση σε σουτ του Καρλίτος.

Το ματς στα τελευταία λεπτά άνοιξε, η Λέγκια τα έδωσε όλα για το γκολ της νίκης και έφτασε για άλλη μια φορά κοντά με το σουτ του Νοβίκοβας στο 90+3′, αλλά ο Μέγερι είδε ανακουφισμένος την μπάλα να… γλύφει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του. Με τα πολλά λοιπόν, ο Ατρόμητος κατάφερε να μείνει όρθιος στη Βαρσοβία, πήρε την ισοπαλία (0-0) και η πρόκριση θα κριθεί στο Περιστέρι την ερχόμενη εβδομάδα.