Η Ντουνάισκα Στρέντα αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι» για τον Ατρόμητο, με τους παίκτες του Γιάννη Αναστασίου τελικά να βρίσκουν τη λύση και να παίρνουν τη νίκη με 3-2

εντός έδρας και να προκρίνονται στη συνέχεια των προκριματικών του Europa League. Πλέον οι Περιστεριώτες θα αντιμετωπίσουν την Λέγκια Βαρσοβίας που πέρασε το «εμπόδιο» της Κουόπιο.

Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου μπήκαν «φουριόζοι» στο ματς και προηγήθηκαν με 2-0 αλλά στο δεύτερο ημίχρονο σαν να έκατσαν πάνω σε αυτό το σκορ με αποτέλεσμα η Ντουνάισκα να βρει τις λύσεις και να βάλει «φωτιά» στο ματς κάνοντας το 2-2. Ο Ρισβάνης ωστόσο με γκολ στο 77ο λεπτό έκανε το 3-2 διώχνοντας το άγχος από την ομάδα του που θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι.

Έχοντας ως παρακαταθήκη το 2-1 της Σλοβακίας ο Ατρόμητος έψαξε ένα γρήγορο γκολ που θα τον έκανε απόλυτο φαβορί για την πρόκριση. Στο 22' οι Περιστεριώτες άνοιξαν το σκορ μετά από απίθανη ατομική ενέργεια του Κατράνη. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στο 27' ο Μανούσος κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος κάνοντας το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα, με τους παίκτες της Ντουνάισκα να βρίσκονται σε πλήρη σύγχυση οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Βέλλιο να «σφραγίσουν» την πρόκριση.

Στην επανάληψη ο Ατρόμητος φάνηκε ότι θέλει να κρατήσει την μπάλα και να μην ανοιχτεί. Με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρουν χώρους και να μειώσουν στο 54' με τον Ραμίρεζ. Παρά την προειδοποίηση των φιλοξενούμενος οι παίκτες του Αναστασίου δεν άλλαξαν εικόνα και έδωσαν την ευκαιρία στους Σλοβάκους να πιστέψουν για την πρόκριση. Στο 71' ο Καχίλα ανέτρεψε τον Μπλάκμαν και ο διαιτητής έδωσε την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καλμάρ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Αυτό το γκολ αφύπνισε τους γηπεδούχους, καθώς με ένα τέρμα ακόμα αν δεχόντουσαν έμεναν εκτός. Στο 77' από στημένη φάση πανηγύρισαν οι φίλοι του Ατρόμητου το τρίτο τους γκολ. Ο Ούμπιντες εκτέλεσε το φάουλ και με κεφαλιά ο Ρισβάνης έκανε το 3-2. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ο Ατρόμητος πανηγύρισε την πρόκριση.

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Μέγερι, Κιβρακίδης, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Χάρισης, Μάντσον, Ούμπιδες (87' Νάτσος), Ενσικουλού (70' Ρόσα), Μανούσος, Βέλλιος (60' Καχίλα)

Ντουνάισκα Στρέντα (Χιμπάλα): Γέντλιτσκα, Όραβετς (62'Βεσελόφσκι), Κρούζλιακ, Βίντα, Μπλάκμαν, Κόστρνα, Κάλμαρ, Ρόναν, Τσμέλικ (46' Βίντα), Ταϊβό, Ραμίρεζ